Previous Next

TOPlist

ODBORY ABB BRNO - 18. týden / 2016  

Kolegyně, kolegové, spolupracovnice a spolupracovníci

V březnu jsme na Konferenci zhodnotili uplynulé období a čas nám pokročil k tomu, abychom přemýšleli o dovolených a rekreacích.

V současné obchodní situaci našich zaměstnavatelů na žádném z našich pracovišť výrobních jednotek není pevně stanoven termín celozávodní dovolené, což v něčem situaci komplikuje a v něčem to je zase přínosem.

Vzhledem ke stávající úpravě Zákoníku práce je nutné, aby zaměstnanec přímo komunikoval včas se svým zaměstnavatelem o tématu „ moje dovolená „ ,tedy zajistil si své právo na odpočinek dle Zákoníku práce sám. Může k tomu využít plán dovolených (dílna, úsek, středisko, kancelář) nebo i to, že čeká na poslední chvíli.

V každém případě platí, že vedoucí zaměstnanci ve svém kolektivu znají ( měli by znát ) situaci a kvalifikaci jednotlivých kolegů, neměli by tedy mít potíže zajistit chod úseku tak, aby některé práce musely být zastaveny.

Zákoník práce a vyhlášky řešící tyto situace také dbají na to, aby zejména rodiny s dětmi a matky samoživitelky s dětmi do 15 let byly ochráněny tak, aby 14 dnů vcelku mohli být se svými rodinami, dětmi o hlavních prázdninách.

Lhůta 2 týdny v celku je u dovolené v Zákoníku práce přímo citována. Jde o dovolenou na regeneraci sil.

Zaměstnavatelé nyní velmi často a rádi využívají toho, že např. na pátek odstaví celou výrobu a ponechají zaměstnance na řádné dovolené. Ano, zákon jim to umožnuje, projednávají to s námi, ale opět zde platí :

Vyplatí se plánovat a komunikovat s lidmi – tedy vyslechnout si názor zaměstnance a dohodnout i jinou variantu, pokud již dovolená nevychází.

Podařilo se nám vyjednat financování Benefitů  tak, že můžeme konstatovat, že dětských rekreací ani příspěvků na dětské aktivity se omezení financí nedotýká a proto lze využít i podpory na Příspěvky na dětské příměstské rekreace zaměstnanců, tedy na dny prázdnin, kdy rodiče musí být v zaměstnání.

Tento Benefit zaměstnance není nový, většina Vás jej zná a využívá ho.

K těmto aktualitám přikládám rovněž vyjádření k některým otázkám, se kterými se na mne obracíte.

Otázky a odpovědi nově najdete na našich www stránkách pod záložkou "Poradna".

Vážím si Vaší důvěry a věřím, že i když Vám vždy neposkytuji informace pro Vás vyhovující, tak se s další situací nebo otázkou za mnou opět zastavíte.

Kolegyně a kolegové, přeji Vám jménem svým i jménem členů Výboru na ZO krásné prožití jarních dnů, pohodu a úsměvy všech, se kterými přicházíte denně do kontaktu.

S přátelským pozdravem    

Jiří Bohdan

Nabídky dovolených 2016:

 

TÁBOR S ANGLIČTINOU 2016 - MRÁKOTÍN - Informace a přihláška

Informační leták anglický - tábor 2016 KE STAŽENÍ - Přihláška na tábor v angličtině - Mrákotín 2016

 

ŘECKO - OSTROV KOS

ZAHRANIČNÍ DOVOLENÁ V ŘECKU

 

ŘECKO - Olympská riviéra NEI PORI ŘECKO - Olympská riviéra LEPTOKARIA